{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Türkiye'nin moda ve perakende öncüsü Koton, 1988 yılında İstanbul’da kurulan ilk mağazasıyla hazır giyim perakendesine başlamış ve 1996 yılında ilk yurtdışı satış noktasını Almanya Münih’te açmıştır. Koton bugün 191’i yurtdışında, 251’i yurtiçinde olmak üzere 442 mağazada, dünya genelinde ise 56 farklı ülkeye ulaşmakla birlikte, 1000’den fazla satış noktasında bulunmaktadır. 2022 yılında yurtdışında Moldova ve Kongo gibi yeni pazarlara girmiştir. 2023 yılında 5 kıtada en zengin ve en beğenilen koleksiyonlara sahip hızlı moda markası olmayı hedeflemektedir. Yaratıcı ve yenilikçi, müşteri ve teknoloji odaklı Koton, sezon trendlerini özgün tasarımlarla buluşturarak, cazip fiyatlarla uygun lokasyonlarda satışa sunma politikasını yürütmektedir. 220’yi aşkın genç ve tecrübeli çalışandan oluşan tasarım ekibi, 11.000’den fazla çalışanı ile Koton, her yıl 50'den fazla koleksiyonda yaklaşık 30.000 farklı modeli müşterilerine sunmaktadır. Kadın çalışan oranı yüksek bir marka olan Koton, bugün %69 kadın çalışan oranı ve %54 kadın yönetici oranıyla kadın iş gücünü ve kadınların iş hayatındaki varlığını önemsediğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda genç ve dinamik bir marka olarak çalışanlarının %60.9’unu Z kuşağı oluşturmaktadır. Koton mağazaları her gün yaklaşık 80 yeni seçeneği müşterileri ile buluşturmaktadır. Eylül 2015’te yayına alınan koton.com ise, Koton mağazalarındaki zengin içeriği online platforma taşımaktadır.

1988 - İlk mağaza İstanbul’da açıldı 

1995 - Tasarıma ve üretime odaklanmak için organizasyon yeniden tasarlandı 

1996 - Yurtdışında ilk mağaza - Münih’te 

1999 - Franchise sistemi başlatıldı 

2001 - Tasarım ekibimiz genişledi, ürün çeşitleri artırıldı, büyük ölçekli mağazalar açılmaya başlandı, Hızlı Moda markası olmaya dönük ilk adımlar atıldı 

2002 - Orta Doğu, Rusya ve Balkanlarda yeni mağazalar açıldı 

2005 - Türkiye’de 100, yurtdışında 39 mağazaya ulaştı 

2009 - Türkiye'nin En Değerli Markalar listesinde 26. oldu (2. moda markası) (Türkiye’nin en büyük iş dergisi Capital tarafından değerlendirildi) 

2010 - Tüm Koton mağazalarında canlı yayın yapan Koton Radyo kuruldu 

2011 - Mayo koleksiyonuyla (Alessandra Ambrosio kampanyasıyla), Çocuk koleksiyonuyla ve Büyük Beden koleksiyonuyla bazı yeni kategorilere girdi 2012 - AVM Yatırımcıları Derneği’nin araştırmasında “En beğenilen ve en çok tercih edilen kadın giyim markası” seçildi Türkiye'nin önde gelen risk sermayesi şirketi, Turkven ile ortaklık kurdu. 

2014 - Türk Süper Markalar listesine seçildi 

2015 - Koton Güzellik markasıyla 150’den fazla ürünle kozmetik kategorisine girdi. Türk alışverişçiler tarafından “En Güvenilir Kadın Giyim Markası” seçildi. 2015 BrandSpark Türk Alışverişçiler araştırmasına göre. 

Dördüncü kez AVM Yatırımcıları Derneği’nin araştırmasında “En beğenilen ve en çok tercih edilen kadın giyim markası” seçildi. Koton.com online alışveriş hizmeti sunmaya başladı. 

2016 - Dünya moda ve perakende sektörünün deneyimli ismi Richard Isham Sardouk, Koton’da CCO görevine başladı. Isham Sardouk önderliğinde sezonun tasarım, renk, desen, kumaş ve trendlerini belirleyen Design Lab hayata geçti. 

İddialı olduğumuz marka kategorilerimiz “Koton Jeans” ve “Koton Kids” mağazaları açıldı. 

Romanya’daki ilk cadde mağazasını açan Koton, Romanya’daki mağaza sayısını 16’ya çıkardı. 

Fransa(Paris), Hırvatistan, Fas ve Almanya(Hamburg)’da ilk Koton mağazaları açıldı. Kapsayıcı İş Modeli’ni hayata geçirerek “Koton El Emeği” koleksiyonunu müşterileriyle buluşturdu. 

Koton.com açıldıktan sonraki ilk yılında 40 milyondan fazla trafiğe ve 20 milyondan fazla tekil kullanıcıya ulaştı. 

  

   

TEMMUZ
19CAMPAIGN TÜRKİYE DERGİSİ_BRAND OF THE YEAR 2018 ÖDÜL TÖRENİ GİYİM & TEKSTİL KATEGORİSİ YILIN MARKASI ÖDÜLÜ 

MAYIS
19_TEGEP(EĞİTİM VE GELİŞM PLATFORMU DERNEĞİ)_EN İYİ EĞİTİM VE GELİŞİM PROGRAMI
KATEGORİSİ GÜMÜŞ ÖDÜL KOTON MODA OKULU ÖDÜLÜ 

MAYIS
19_MODA TEKSTİL AKSESUAR KATEGORİSİ_TAM BENİM TARZIM KAMPANYASI ALTIN EFFIE
ÖDÜLÜ 

NİSAN
19SECRET CV_IK’NIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ_EN İYİ İŞVEREN MARKASI ÖDÜLÜ 

MART
19_ACE AWARDS MÜŞTERİ DENEYİMİNİ EN İYİ YÖNETEN MARKA ÖDÜLÜ 

ŞUBAT
19_AYD_TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI MARKALARI ÖDÜL TÖRENİ_7. EN BEĞENİLEN KADIN
GİYİM MARKASI ÖDÜLÜ 

  

DİĞER 

NİSAN
19FORTUNE TÜRKİYE DERGİSİ 9.TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ 50 İŞ KADINI LİSTESİGÜLDEN
YILMAZ 

NİSAN
19 FORTUNE TÜRKİYE DERGİSİ EN ETKİN 50 CFOÖZLEM YEŞİLDERE 

OCAK
19_PLATİN DERGİSİ & IPSOS_TURKİYENİN GLOBAL 100 İŞLETMESİ SIRALAMASINDA
HAZIR GİYİM KATEGORİSİ BİRİNCİSİ 

MAPIC CANNES 2008 PERAKENDE BAŞARI ÖYKÜSÜ ÖDÜLÜ 

71 Ülkeden 2.340 perakende firması,
1.079 yatırımcı ve toplamda 10.640 ziyaretçinin katıldığı dünyanın en önemli perakende platformlarından biri olan ve perakende Oscar'ı sayılan MAPIC 2008'de KOTON “Perakende Başarı Öyküsü” kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu. 

ERNST & YOUNG YILIN GİRİŞİMCİSİ ÖDÜLÜ TÜRKİYE/MONTE CARLO 2009 

Ernst&Young tarafından dünya genelinde 1986 yılından beri düzenlenen “Yılın Girişimcisi” yarışmasının Türkiye finalinde Gülden ve Yılmaz Yılmaz, sektörün önemli isimleri olan finalistler içinden jüri tarafından “Yılın Girişimcisi” seçildi. 

WORLD RETAIL CONGRESS SPAIN 2009 

Her yıl ortalama 46 ülkeden 1.100'ün üzerinde perakendecinin katılımıyla gerçekleşen Dünya Perakende Ödülleri'nde KOTON, “Retail Innovation” ve “Multimarket Retail” kategorilerinde, dünya çapındaki lider perakende şirketlerinin CEO'larından ve akademisyenlerinden oluşan bir jüri tarafından aday gösterilerek finalist oldu. 

EKONOMİST TÜRKİYE 2009 YILIN KADIN GİRİŞİMCİSİ ÖDÜLÜ 

Ekonomist dergisi tarafından yurt çapında 2.000'den fazla iş adamı ve kanaat önderinin oy vererek seçtiği “Yılın Kadın Girişimcisi” ödülü 2009 yılında KOTON Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz'a verildi. 

AYD – EN ÇOK BEĞENİLEN VE TERCİH EDİLEN KADIN MARKASI ÖDÜLÜ 2012 

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği’nin yaptırdığı AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende Markaları Araştırmasına göre 2012 yılının “En Çok Beğenilen ve Tercih Edilen Kadın Markası” seçildik. 

AYD – EN ÇOK BEĞENİLEN VE TERCİH EDİLEN KADIN MARKASI ÖDÜLÜ 2013 

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları
Derneği’nin yaptırdığı AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende
Markaları Araştırmasına göre 2013 yılında bir kez daha “En Çok Beğenilen ve
Tercih Edilen Kadın Markası” seçildik. 

BRANDSPARK
- Türk Alışverişcilerinin En Çok Güvendiği Kadın Markası Ödülü 2015 

2015 Brandspark Alışverişçilerin En Çok Güvendiği Marka Araştırması, 2012 yılından bu yana Türkiye'de En İyi Yeni Ürün Ödülleri programını da yürüten Toronto merkezli BrandSpark International araştırma şirketi tarafından yürütüldü. 

Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması / Moda & Tekstil & Aksesuar kategorisinde “Koton Kids” reklam filmi / Gümüş Effie ödülü 2015 Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği’nin yaptırdığı AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende Markaları Araştırmasına göre 2015 yılında bir kez daha “En Çok Beğenilen ve Tercih Edilen Kadın Markası” seçildik. 

AYD “AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende Markaları” Araştırması / Fahriye Evcen ‘En Beğenilen Marka Yüzü’ ödülü 2016 Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği’nin yaptırdığı AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende Markaları Araştırmasına göre 2016 yılında beşinci kez “En Çok Beğenilen ve Tercih Edilen Kadın Markası” seçildik. Ayrıca ilk marka yüzümüz Fahriye Evcen ile “En Beğenilen Marka Yüzü” ödülüne sahip olduk. 

Platin
Global 100 Ödülleri / Hazır Giyim Sektörü Lideri Ödülü 2016 

A.C.E
Awards & ŞikayetVAR & Method Research Company / “Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka” Ödülü 2016 

   

FRANCHİSE 

KOTON iş stratejileri çerçevesinde, yeni mağaza açılacak lokasyonlar belirlenerek franchise ve master franchise anlaşmaları yapılmaktadır. Yatırım aşamasında aşağıdaki konular ile ilgili ihtiyaç duyulan tüm destek sunulacaktır: 

· Zaman ve maliyet fizibiliteleri  

· Mağazanın işletilmesi için gerekli eğitimler 

· KOTON girişimcisine, marka, altyapı ve sistem kurulumu hakkındaki Know-How 

· Mağazanın mimari tasarımı ve dekorasyonu planlanması, uygulanması 

· Personel seçimi 


Mağaza Standartlarımız: 

· Alışveriş merkezlerinin tekstil perakende katlarında ve/veya ana caddeler üzerinde, alışveriş trafiğinin yoğun olduğu arterlerde yer alması ve KOTON’un onayından geçmesi. 

· KOTON kurum kimliğine ve Mağazacılık operasyonuna uygun olması. 

  

Franchise talep eden kişi veya kurumlarda aranan özellikler: 

· Mağazacılık ve perakende tekstil ürünleri satışında tecrübeli olması. 

· Sürekliliği sağlayacak, kurumsal kadroları oluşturacak alt yapıya sahip olması. 

· Güçlü finansal yapıya sahip olması. 

  

Yatırım Maliyeti: 

· Yurt dışında gerçekleşen yaklaşık dekorasyon maliyeti 800$/m2. 

· Mağaza m2 sine göre belirlenen mağazacılık donanımları (askı, manken, bilgi işlem sistemi vs.) yukarıda belirtilen tutara dahil değildir. 

  

Katılım Bedeli: 

· Mağazanın bulundurduğu stok hacmi, ürün dönüş hızı, yatırım büyüklüğü ve lokasyonun özel koşullarına göre belirlenmektedir. 

· Yatırımcılar tarafından Banka Teminat mektubu verilmelidir. 

· Yukarıda belirtilmekte olan ticari koşullar ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için franchising@koton.com.tr aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz. 

  

TOPTAN 

Toptan Satış hakkında detaylı bilgi almak için bize wholesale@koton.com mail adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.  

Mağazalarımız
Aradığınız KOTON mağazasına ülke ve şehir bilgilerini seçerek ulaşabilirsiniz.
Ara